Blog

Home  /  Bez kategorii   /  Jak wrócić do tańca i nie ulec przetrenowaniu
kobieta ćwiczy na siłowni

Jak wrócić do tańca i nie ulec przetrenowaniu

Trening czyni mistrza, jednak nieumiejętny bądź też zbyt intensywny trening może doprowadzić do kontuzji, której skutki uniemożliwią nam osiągnięcie mistrzowskiej formy. Równie ważne co regularne ćwiczenia, jest znalezienie czasu na regenerację. Równowaga jest słowem – kluczem, który umożliwia osiągnięcie najlepszych wyników. Jednocześnie tylko dzięki niej nie obciążamy naszego organizmu. Znalezienie czasu na odpoczynek jest również ważne dla mózgu, ponieważ to on pozwala nam na wkładanie pasji w to, co robimy.

Czym jest przetrenowanie?

Intensywny, długotrwały trening nie pozostaje obojętny dla organizmu. Jeśli np. wskutek kontuzji przez dłuższy czas nie uczestniczyłeś w treningach tanecznych, to najgorszym rozwiązaniem jest próba “nadrobienia” straconego czasu i tym samym nałożenia na siebie obowiązku ciągłych katorżniczych treningów. Każda aktywność po dłuższej przerwie ściśle wiąże się z obciążeniami mięśni, kolejne ćwiczenia tylko pogłębiają ten stan i tym samym wpadamy w błędne koło. Bez czasu na regenerację nie osiągnie się mistrzowskich wyników, a wypoczęte ciało i umysł to w tańcu podstawa.

Objawy przetrenowania

Aby zauważyć pierwsze symptomy przetrenowania trzeba obserwować siebie i reakcje swojego organizmu na wysiłek. Jest to szczególnie istotne, jeśli dłuższy czas nie tańczyłeś – reaguj, gdy tylko zacznie Cię coś niepokoić. Objawy przetrenowania można podzielić na dwie kategorie – natury fizycznej i psychicznej. Ten podział jasno pokazuje, że problem nie dotyczy tylko ciała, ale również umysłu. Pamiętaj – tancerz tańczy nie tylko poszczególnymi kończynami, ale przede wszystkim duszą.

Do fizycznych objawów przetrenowania należą:

 • nieustanne, silne poczucie wyczerpania i braku sił,
 • bóle mięśni i stawów,
 • bóle głowy,
 • duszności i zawroty głowy,
 • niższa wydolność organizmu, szybsze męczenie się,
 • większa podatność na infekcje.

Do psychicznych objawów przetrenowania należą:

 • niechęć do uczestnictwa w treningach i ogólne zniechęcenie,
 • silna nerwowość,
 • osłabienie umiejętności koncentracji uwagi,
 • problemy ze snem,
 • brak apetytu,
 • trudności w nauce i zapamiętywaniu,
 • ogólne złe samopoczucie.

Jeśli dopiero co wróciłeś do tańca i masz poczucie, że to już nie jest to samo co kiedyś i myślisz o zaprzestaniu tego, to daj swojemu organizmu prawo do regeneracji. Zwolnij, a wtedy znów poczujesz te emocje, które towarzyszyły Ci przed przerwą. Nie ignoruj objawów przetrenowania – one nie przejdą same z siebie. Pierwsze symptomy powinny być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym, abyś dokładniej przyjrzał się temu co robisz i dopasował to do swoich potrzeb.

Przetrenowanie ma swoje odzwierciedlenie nie tylko podczas treningów, ale również w codziennym życiu. Wszystkie z wymienionych objawów mogą towarzyszyć każdego dnia – w pracy, w domu, nawet podczas spotkań z przyjaciółmi. Wpływają na praktycznie każdą sferę naszego życia, począwszy od relacji z innych, kończąc na podejściu do codziennych obowiązków.

Jak wrócić do treningów z głową, czyli jak zapobiec przetrenowaniu

Aby uniknąć przetrenowania po powrocie do tańca, przede wszystkim należy dawkować sobie aktywność. Oczywiście, najlepsze wyniki osiąga się dzięki wytężonej i regularnej pracy, jednak ta jest wskazana wyłącznie wtedy, gdy organizm jest do niej przystosowany. Po dłuższej przerwie w pierwszej kolejności trzeba przyzwyczaić się do wysiłku, a dopiero stopniowo go intensyfikować. Tylko w taki sposób można osiągać dobre wyniki i dzięki temu czerpać z tańca taką samą radość, co kiedyś. Jeśli tylko poczujesz znużenie – zwolnij, daj sobie czas. Świetne wyniki nie zawsze są kwestią wytężonej pracy, a raczej racjonalnego do niej podejścia.

Taniec zaczyna się w sercu, a dopiero później dochodzą do niego konkretne ruchy ciała. Jeśli zadbasz o to, aby mieć w sobie motywację i miłość do tego, co robisz, to Twoje ciało spełni Twoje oczekiwania. Aby jednak móc to poczuć, nie możesz swojego ciała “katować” ćwiczeniami ponad jego możliwości. Słuchaj swojego organizmu i jego potrzeb, a dzięki temu będziesz mógł wiele osiągnąć. Nigdy nie lekceważ pierwszych niepokojących symptomów, które Ci wysyła – reaguj zgodnie z tym, co Ci podpowiada.

O wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego dbaj o siebie nie tylko na treningach, ale przede wszystkim poza nimi. W końcu Twoje samopoczucie nie kształtuje się podczas ćwiczeń – Twoja forma jest wyrazem tego, jak dbasz o swój organizm. Dbaj o swoją dietę – wybieraj zdrowe produkty bogate w witaminy, białko oraz inne składniki odżywcze, a także pamiętaj o piciu wody. Jedz regularnie i nie zapominaj o żadnym posiłku! Jeśli nie do końca wiesz, jak powinna wyglądać Twoje dieta, to skorzystaj z porady dietetyka, który dobierze dietę idealnie do Twoich potrzeb. Unikaj używek, które w znaczny sposób obniżają Twoją kondycję fizyczną. Przed samym treningiem pamiętaj o rozgrzewce (dzięki niej przygotowujesz mięśnie na wysiłek, który je czeka), a po treningu o strechingu – nic tak dobrze jak on zapobiega mikrourazom mięśni.

Niezwykle ważnym działaniem, które zapobiega przetrenowaniu jest regeneracja. Intensywne ćwiczenia dzień po dniu nigdy nie są dobrym rozwiązaniem, a tym bardziej wtedy, gdy wracamy do nich po dłuższej przerwie. Gdy tylko poczujesz, że Twój organizm jest zmęczony, to daj mu odpocząć. Taki dzień relaksu przyniesie lepsze efekty niż godzina nawet najbardziej wymagającego treningu. Jest to szczególnie ważne dla Twojego umysłu, który będzie mógł skupić się na zupełnie innych rzeczach niż kolejne układy taneczne.

Nie zapominaj o śnie, który jest jednym z najlepszych sposobów na regenerację. Dzięki wypoczynkowi nasz umysł staje się bardziej chłonny i otwarty – będziesz bardziej kreatywny, szybciej nauczysz się nowych rzeczy, a dzięki temu wzrośnie Twoja motywacja do tego, co robisz. Podczas snu w organizmie zachodzą procesy regeneracyjne, dlatego tak istotna jest jego odpowiednia ilość.

Przede wszystkim jednak nie rób nic na siłę. Jeśli nie czujesz się dobrze, to nie zmieni się to z dnia na dzień. Aby trening był w pełni efektywny, musi być zrównoważony i przemyślany. Nie łatwo wrócić do formy do dłuższej przerwie, jednak dzięki słuchaniu potrzeb organizmu jest to jak najbardziej możliwe.

Co zrobić, jeśli przesadziliśmy z treningami?

“Mimo wszelkich starań, aby temu zapobiec, po powrocie do tańca możemy odczuwać oznaki zmęczenie organizmu. Warto zacząć działać już przy pierwszych symptomach, aby nie doprowadzić do poważniejszych konsekwencji, m.in. do kontuzji. Pierwszym, często dotkliwym, objawem zbyt intensywnych treningów są zakwasy. Organizm odzwyczaił się od intensywnych ćwiczeń, co skutkuje mikrourazami strukturalnych włókien mięśniowych. Zakwasy zazwyczaj pojawiają się dzień po treningu i mogą dokuczać nawet przez kilka kolejnych dni. Na szczęście są sposoby na zwalczenie tych nieprzyjemnych dolegliwości.

W złagodzeniu bólu mięśniowego niezwykle pomocne są gorące kąpiele bądź też ciepłe okłady. Wysoka temperatura sprzyja szybszej regeneracji mięśni, co z kolei zaowocuje szybszym powrotem do pełni formy. Równie pomocna może okazać się wizyta w saunie, która świetnie relaksuje i rozluźnia mięśnie. Jedną z najlepszych metod walki z zakwasami jest masaż, który dodatkowo można wzbogacić wcieraniem rozgrzewającej maści bądź olejku. Uciskanie zbolałych mięśni pobudza krążenie krwi i przyspiesza regenerację. Zdaniem niektórych świetnym sposobem na zakwasy jest… kolejna aktywność! W tym przypadku najlepiej sprawdza się pływanie – woda sprzyja rozluźnieniu, zaś dzięki ruchowi mięśnie adaptują się do kolejnej dawki aktywności.

Ze skutkami jednorazowego zmęczenia wskutek aktywności poradzimy sobie bez większego problemu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zmęczenie organizmu staje się chroniczne i w tym wypadku doraźne działania nie pomogą. Jeśli po dłuższej przerwie chcemy natychmiast nadrobić stracony czas i nauczyć się od razu wszystkich układów tanecznych, to możemy nasz organizm doprowadzić do przetrenowania, które niesie za sobą konsekwencje zarówno fizyczne jak i psychiczne. W takim wypadku może się okazać, że jedynym rozwiązaniem i lekarstwem okazuje się kolejna przerwa od treningów. Będzie ona czasem intensywnej regeneracji organizmu oraz przywrócenia równowagi psychicznej. Pamiętajmy, że w tańcu ogromną rolę odgrywa nasze wnętrze, które jest niejako motorem napędowym każdej aktywności. Przerwa od treningów zalecana jest jednak wyłącznie w ostateczności.

Na szczęście najczęściej pierwsze objawy przemęczenia dostrzegamy szybko i w porę możemy w łagodny sposób je zwalczyć. Świetnym sposobem na to jest m.in. podzielenie planu treningowego na części, aby stopniowo nasze ciało na nowo przyzwyczaiło się do tańca. Równie istotny jest sen i regeneracja – daj sobie to, czego najbardziej Ci potrzeba. Siłą ciała nie zatańczymy, jednak siłą woli możemy tworzyć rzeczy, o jakie siebie nie podejrzewamy.

Taniec to niezwykle trudny, ale i piękny rodzaj aktywności. Powrót do niego po dłuższej przerwie jest trudny, jednak jak najbardziej możliwy. Wsłuchuj się w siebie i w to, czego Ci trzeba. Twoje ciało jest narzędziem sterowanym przez Twoją duszę – pozwól mu na chwilę oddechu. Dbaj o siebie i pamiętaj – niech każdy ruch ma w sobie cząstkę Twojego serca. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy Twój organizm jest w pełni sił.

ZOSTAW KOMENTARZ