Blog

Home  /  Bez kategorii   /  Zapomniany taniec…

Zapomniany taniec…

Czas wolny we współczesnym świecie właściwie nie istnieje. Ludzie żyją we wszechogarniającym pędzie od rana do wieczora zatrzymując się jedynie w razie potrzeby fizjologicznej. Jeżeli odpoczywają, to przed telewizorem wciąż ładując swoją głowę ogromem informacji różnej jakości. W ciągu całego dnia rzadko następują chwile, kiedy wypuszczają telefony z rąk – jeśli już to zastępują je multimedialnymi zegarkami, aby tylko cały czas mieć kontakt ze światem. Po co?

dziecko patrzy na ekran smartfonaRuch zanika

Niby rośnie w społeczeństwie świadomość tego, że ruch to zdrowie, a zdrowa dieta to podstawa – jaki jednak jest tego faktyczny obraz? Dorośli ludzie owszem, zaczynają żyć zdrowo, ale dzieci nie. Zwykle jednak w czasie wolnym to telewizor odgrywa główną rolę, a zmęczeni pracą i obowiązkami codziennymi rodzice nie mają czasu ani energii, aby zmotywować pociechę do czegoś lepszego. Dzieci niestety nie słuchają, one naśladują. Jeśli więc rodzice się nie ruszą – regularnie i uczciwie – to ruch w ich rodzinie zaniknie na dobre.

Taniec na ekranie

Teoretycznie taniec ma teraz swoją erę rozkwitu, ale ile jest tego faktycznie w świecie realnym, a ile na ekranie? Coraz więcej porywających filmów tanecznych, coraz więcej szkół tańca otwieranych na fali popularności hitów filmowych, kolejne edycje tanecznych show zbierających tłumy widzów przed… telewizorami? No tak.

Niestety szkoła tańca rzadko ma uczniów na lata, często są to tylko zapędy sezonowe. A programy taneczne nie sprawiają wcale, że człowiek zaczyna się ruszać. Taniec to coś niezwykłego, co wciąga niezależnie od płaszczyzny, na której człowiek w nim uczestniczy.

matka tańczy ze swoją córką

Musi wzrosnąć świadomość tego, że taniec uwalnia ciało i duszę, która rośnie i rozwija się podczas nauki i odczuwania przyjemności z ruchów w takt muzyki. Jeżeli taniec zostanie potraktowany serio najpierw przez rodziców, a potem przez nauczycieli i szkoły to nagle okaże się, że jest to doskonały sposób na czas wolny. Jeżeli zacznie to być coś naturalnego, coś co wypełnia czas dając dziecku i dorosłemu dużo radości to zacznie się to pozytywnie odbijać zarówno na zdrowiu, jak i na samopoczuciu i energii – będzie jej zdecydowanie więcej.

Nie tylko zawody

Taniec nie musi być doskonały, aby faktycznie spełniać swoją rolę. Nie trzeba być mistrzem w konkretnym stylu, czy też mieć bezbłędne poczucie rytmu – taniec ma wyzwalać emocje, zarówno złe jak i dobre. Taki upust złości, czy też pozytywnych emocji związanych z czym kolwiek daje ulgę i satysfakcję pozostawiając frustrację daleko w tyle.

Więc jeśli dziecko jest muzykalne, jeżeli lubi muzykę to naprawdę warto, żeby rodzic też ją polubił. Jeśli rodzic będzie tańczył i śpiewał to dziecko pokocha muzykę i taniec łącząc je ze swoim szczęśliwym dzieciństwem. Nie zawsze potrzeba lekcji, kursów i szkół tańca. Czasami dobrze jest tańczyć bez kroków i rytmu po to tylko, żeby poczuć się dobrze. A taniec z dzieckiem na rękach, które śmieje się w głos podczas gdy rodzic śpiewa to coś niesamowitego, czego nie da się kupić za żadne pieniądze świata.

 

ZOSTAW KOMENTARZ