Blog

Home  /  Bez kategorii   /  Sport i taniec zapobiegają otyłości u dzieci
zdjęcie przedstawia sztangę, parykę oraz centymetr do mierzenia ciała

Sport i taniec zapobiegają otyłości u dzieci

Nadwaga, a nawet otyłość nie są już tylko problemem dorosłych. Coraz częściej dotykają dzieci, które w efekcie nadliczbowych kilogramów nie tylko doświadczają coraz wcześniejszych problemów ze zdrowiem, ale też ich relacje z rówieśnikami zostają przez to zaburzone.

zdjęcie przedstawia kanapkę mierzoną suwmiarką

Przyczyny otyłości

Jest bardzo wiele przyczyn otyłości. Mogą one mieć charakter genetyczny i poza genetyczny. Za najczęstsze przyczyny uważane są jednak nieprawidłowy sposób odżywiania oraz niewłaściwy styl życia nie tylko samego dziecka, ale także jego rodziców czy opiekunów. Dzieci odżywiają się w coraz gorszy sposób, a efektem tego jest rosnące spożycie produktów i potraw będących bogatym źródłem cukru, soli, tłuszczu. Prawdziwą katastrofą są coraz chętniej spożywane przez dzieci obiad typu fast food, które są prawdziwą bombą kaloryczną, która jednocześnie nie zapewnia odpowiedniej ilości energii. Jednak nie tylko niewłaściwe nawyki żywieniowe sprawiają, że dzieci mają nadwagę. Problemem jest brak ruchu. Siedzący tryb życia jest przez dzieci praktykowany jednakowo w szkole jak też w domu. Coraz mniejsza liczba dzieci uprawia sport lub jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dziecko spędzające większość wolnego czasu przed telewizorem lub ekranem monitora nikogo już nie dziwi. Tymczasem to właśnie ruch jest najskuteczniejszym sposobem walki z otyłością.

Sport i taniec

tancerka pochylona do przodu, wykonuje rozciąganie mięśni po treningu

Dlatego właśnie w opracowanym niedawno Europejskim Planie Przeciwdziałania Otyłości Dziecięcej znalazły się zalecenia, aby podjąć działania zachęcające do aktywności fizycznej. Sama aktywność fizyczna nie musi tu oznaczać konieczności uprawiania określonej dyscypliny sportowej. Doskonałym sposobem na zrzucenie nadliczbowych kilogramów jest na przykład taniec. Ten sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji. Regularny taniec sprawia, że nie mamy problemów z nadwagą i jesteśmy sprawni fizycznie. Pozwala też rozładować nadmiar energii i rozładować wszelkiego rodzaju stres. Taniec pozwala nam na zużycie dużo większej ilości energii niż nawet niektóre dyscypliny sportowe. Udoskonala koordynację ruchową i sprawia, że dziecko zyskuje niezwykłą kondycję. Taniec jest bowiem aktywnością wyczerpującą i jako taki doskonale nadaję się na „metodą odchudzającą”. Dodatkowo tańczenie jest dużo ciekawsze i mniej męczące dla małego dziecka niż tradycyjne metody zrzucania kilogramów. Tańcząc, zapobiegamy otyłości profilaktycznie i robimy to niejako dodatkowo. W przypadku klasycznych metod odchudzania mamy zaś do czynienia z dyscypliną i zakazami.

 

Oprócz tego taniec ma też wiele innych poza fizycznych zalet. Wspólne zabawy i tańce rozwijają w dzieciach potrzebę wspólnego działania, zwiększają karność i poczucie odpowiedzialności. Dzieci, które od wczesnych lat podejmują się nauki tańca, dużo łatwiej nawiązują relacje z rówieśnikami, są aktywniejsze oraz bardziej samodzielnie. Same kroki i konieczność zapamiętywania zmian w tańcu, sprawiają, że dziecko szybciej podejmuje decyzje i rozwija w sobie zmysł orientacji. Taniec pozwala nam też przełamać nieśmiałość w przypadku niektórych dzieci.

ZOSTAW KOMENTARZ