Blog

Home  /  Bez kategorii   /  10 sposobów na pożyteczne wykorzystanie czasu po lekcjach
przyboryszkolne do rysowania i malowania

10 sposobów na pożyteczne wykorzystanie czasu po lekcjach

Twoje dziecko nudzi się po lekcjach w szkole, a Ty z powodu obowiązków domowych i zawodowych nie masz możliwości regularnego spędzania z nim czasu? Możesz zapisać swoją pociechę na różnego rodzaju zajęcia pozaszkolne. Będą one pomocne w rozwijaniu pasji, a także pozwolą lepiej przygotować młodego człowieka do wyzwań dorosłego życia.

Kursy językowe

Trudno dziś o dobrą pracę bez biegłej znajomości co najmniej jednego języka obcego. Dzieci nabywają kompetencje językowe bardzo szybko, dlatego warto jak najszybciej zapisać je na kurs. Niekoniecznie musi to być język angielski. Równie przydatna będzie np. znajomość chińskiego, francuskiego czy włoskiego. Warto przed wyborem szkoły językowej upewnić się, czy zajęcia odbywają się w małych grupach, co sprzyja indywidualnemu podejściu do każdego ucznia. Równie istotna jest forma lekcji – najlepiej, aby nauka odbywała się poprzez zabawę, aktywność ruchową oraz wykorzystanie materiałów multimedialnych. Dzięki temu można zaangażować w proces nauczania jednocześnie różne zmysły dziecka, co przekłada się na wzrost jego efektywności.

Zajęcia taneczne

Ciężko znaleźć inną aktywność, która wpływałaby w tak dużym stopniu na całościowy rozwój młodego człowieka. Taniec poprawia elastyczność ciała i koordynację ruchową, pozwala zwiększyć siłę mięśni, a także sprzyja budowaniu kondycji. Dziecko uczęszczające na zajęcia taneczne doskonali również zdolności komunikacyjne i uczy się działania w grupie. Kształtuje poza tym swój charakter, staje się bardziej wytrwałe i potrafi stawiać czoła problemom. Taniec pozwala ponadto wyrazić nagromadzone w sobie emocje oraz jest świetnym sposobem na rozładowanie stresu. Warto się upewnić, czy w szkole tańca pracują wykwalifikowani instruktorzy, których cechuje odpowiednie podejście do dzieci.

Nauka pływania

Zajęcia na basenie pozwalają młodemu człowiekowi nabyć niezwykle przydatną umiejętność, jaką jest pływanie. Sport ten wpływa pozytywnie na kręgosłup, sprzyjając zachowywaniu przez dziecko prawidłowej postawy ciała. Zwiększa również wydolność organizmu, pozwala przeciwdziałać nadwadze, a także wpływa korzystnie na ogólną sprawność młodego człowieka. Dzięki stopniowym postępom w nauce nabiera on pewności siebie i staje się odważniejszy w codziennym życiu.

Sporty walki

Obawiasz się, że Twoje dziecko stanie się ofiarą przemocy ze strony rówieśników czy starszych kolegów? Zapisz je więc na treningi sportów walki, takich jak judo, aikido czy karate. Twoja pociecha nauczy się technik samoobrony i nabierze pewności siebie. Będzie również w stanie w zdrowy sposób rozładować stres oraz nadmiar energii. Nauczy się poza tym rywalizacji i pokonywania własnych słabości.

Zajęcia informatyczne i kursy programowania

Informatycy należą dziś do jednych z najlepiej zarabiających grup zawodowych. Branża IT prężnie się rozwija, a posiadanie umiejętności informatycznych stanowi niemalże gwarancję zdobycia dobrze płatnej pracy. Podczas zajęć dziecko nauczy się podstaw obsługi komputera, korzystania z pakietu biurowego, obróbki zdjęć czy montowania filmów. Warto zapisać również swoją pociechę na kurs programowania.

Zajęcia plastyczne i warsztaty ceramiczne

Twoja pociecha lubi rysować, malować, wycinać, wyklejać czy tworzyć postaci z plasteliny? Będzie więc szczęśliwa, jeśli zapewnisz jej możliwość uczestnictwa w zajęciach plastycznych. Dzięki temu rozwinie swoją pasję, a także będzie kształtować zdolności artystyczne i manualne. Zajęcia plastyczne uczą zarazem koncentracji, wytrwałości, dokładności i spostrzegawczości. Ciekawym pomysłem będą również warsztaty ceramiczne dla dzieci. W ich trakcie można nauczyć się tworzyć z gliny różnego rodzaju praktyczne przedmioty, takie jak miseczki, kubki czy talerze.

Lekcje śpiewu lub gry na instrumencie

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie muzyką wtedy warto, aby po lekcjach brało udział w zajęciach wokalnych lub nauce gry na instrumencie. Rozwijając swój talent muzyczny, młody człowiek nabiera pewności siebie, a także uczy się wyrażania emocji. Swoje zdolności dziecko będzie mogło zaprezentować w szkole, np. podczas apelów czy przedstawień. Każdego rodzica w takich momentach rozpiera duma.

Zajęcia teatralne

Kolejnym sposobem na kreatywne spędzanie wolnego czasu przez dziecko są warsztaty teatralne. Uczestnictwo w nich pozwala nabywać umiejętności interpersonalne, tak ważne zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu zawodowym. Podczas zajęć młody człowiek uczy się pracy w grupie oraz pokonywania lęku przed wystąpieniami publicznymi. Uczestnictwo w spektaklach sprzyja również wyrażaniu różnego rodzaju emocji, uczy wytrwałości i pokonywania własnych słabości.

Treningi piłki nożnej

Piłka nożna pozostaje niezmiennie najpopularniejszą dyscypliną sportową w naszym kraju. Niemal każdy młody chłopiec marzy o tym, aby grać jak Robert Lewandowski czy Jakub Błaszczykowski. Twoje dziecko może pójść w przyszłości ich śladem, jeżeli od najmłodszych lat będzie wytrwale trenowało. Piłka nożna to sport zespołowy, który uczy współpracy w grupie, rywalizacji, a także planowania i strategicznego myślenia. Wpływa ponadto pozytywnie na kształtowanie siły, szybkości oraz kondycji.

Warsztaty fotograficzne

Ostatnim sugerowanym pomysłem na zajęcia pozaszkolne dla dziecka są warsztaty fotograficzne. W ich trakcie Twoja pociecha pozna zasady działania profesjonalnego aparatu, a także jego zaawansowane funkcje. Nauczy się prawidłowego kadrowania, wykonywania ostrych zdjęć oraz posługiwania się obiektywem czy lampą błyskową. Będzie mogło wykonywać fotografie z użyciem zawodowego sprzętu zarówno w plenerze, jak i profesjonalnym studiu.

Należy pamiętać jednak o tym, że zajęcia dodatkowe mają sprawiać dziecku przyjemność i być dla niego oderwaniem się od codziennych obowiązków. Jest to świetna okazja do nawiązania nowych relacji czy do wzmocnienia poczucia własnej wartość.

ZOSTAW KOMENTARZ