Blog

Home  /  Bez kategorii   /  Pierwsze kroki na scenie
dzieci tańczą spektakl, mają kolorowe stroje

Pierwsze kroki na scenie

Kształtowanie postaw prozdrowotnych to długotrwały proces, na który ogromny wpływ ma zaangażowanie rodziców. To właśnie oni są źródłem największej motywacji dla dzieci, aby wolny czas spędzać aktywnie. Aktywność fizyczna rozwija sprawności motoryczne: siłę, szybkość, wytrzymałość.

Zajęcia tańca to trening nie tylko dla mięśni

Taniec idealnie wpisuje się w te założenia. Dodatkowo dostarcza pozytywnych emocji, wynikających ze względów czysto fizjologicznych. Wzrasta poziom endorfin – sławnego hormonu szczęścia, dlatego dzieci spontanicznie podejmują wszystkie aktywności, które łączą się z tańcem i ruchem. Warto więc pozwolić dziecku rozwijać się od najmłodszych lat. Taniec wpływa na kształtowanie postaw prozdrowotnych, co idzie w parze z koncepcją edukacji prozdrowotnej w szkołach. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę choroby cywilizacyjne, wynikające z braku aktywności. Coraz więcej czasu spędzamy ze smartfonem w ręku lub przed komputerem, a to oczywiście ma swoje konsekwencje w postaci zwiększającej się otyłości wśród dzieci, rozdrażnienia, bezsenności i złego samopoczucia.

Tanecznym krokiem w lepsze dorosłe życie

W czasie wzrostu u dziecka aktywność jest szczególnie ważna również, aby zapobiec napięciom w ciele dziecka, które mogą przełożyć się na zaburzenia emocjonalne. Stres, który jest nieodłącznym elementem naszego życia, tak samo powoduje napięcie organizmu. Trzeba mieć świadomość tego, że nie jesteśmy w stanie go uniknąć. Najlepiej więc nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Im wcześniej zdobędziemy tę umiejętność, tym lepiej, ponieważ coraz wcześniej zaczynamy planować przyszłość. Rodzice podobnie myślą już teraz o przyszłości swoich dzieci, o tym, jak będzie się im żyło w dorosłym życiu, czy znajdą dla siebie odpowiednią pracę. To oczywiste, że chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. A z drugiej strony coraz częściej słyszymy, że umiejętność wystąpień publicznych jest uważana za jedną z najważniejszych kompetencji zawodowych. Jest to jednakowoż jeden z największych stresorów, związany z lękiem przed oceną innych i doświadczeniem porażki. Towarzyszy nawet zawodowcom, dla których scena to drugi dom. Jeśli ktoś urodził się ,,zwierzęciem” scenicznym będzie miał łatwiej, ale trema dopadnie go tak, czy siak. Aby być przekonującym podczas wystąpień publicznych, niezmiernie ważne jest poczucie własnej wartości i pewność siebie. W tańcu te cechy odgrywają nie mniejszą rolę. Na zajęciach tanecznych kształtujemy swoją sylwetkę, poprawiamy postawę ciała. Zyskujemy ogromną świadomość, dzięki czemu to my jesteśmy panami własnego ciała. Co za tym idzie? Z jednej strony jesteśmy świadomi, że otwarta, silna postawa pomaga nam realnie uspokoić naszą głowę w sytuacji stresującej, a z drugiej kształtuje nawyk ustawienia swobodnej i nieskrępowanej sylwetki. Poprzez zabawy i improwizacje taneczne wyrabiamy inteligencję twórczą i ruchową, a także łatwość w radzeniu sobie w nagłej i niespodziewanej sytuacji ruchowej. Uczymy się być elastyczni, aby podołać trudnym sytuacjom na scenie i na co dzień. Dzięki różnym wyzwaniom tanecznym: turniejom, pokazom, a także ogromnej wyobraźni potrafimy łatwo zaadaptować się do zaistniałych warunków. Jeśli umiemy się dostosować do warunków, nasz początkowy dylemat zmniejsza się, a jeśli maleje, przestaje być problemem nie do przeskoczenia, a tym samym staje się osiągalny, a więc nasz stres związany z niepowodzeniem maleje.  Przed występem przed dużą publicznością, dzieci robią najpierw swoje małe pokazy taneczne, tylko w gronie rówieśników z zajęć, np. wymyślone układy. Dzięki temu radzą sobie z pokonaniem wewnętrznych oporów, jak i nieśmiałości, próbują nawiązywać kontakt z odbiorcami. Często zdarza się, że zaczynają domagać się większej ilości takich działań, gdyż po dreszczyku emocji, następuje nieoceniona euforia. Natomiast dla nas, jest to niezapomniane i bezcenne doświadczenie, kiedy obserwujemy nasze dziecko na scenie z roześmianymi oczkami, rozkwitające niczym kwiat.

chłopiec patrzący przed siebie

 

 

 

Należy pamiętać, że to, co zostanie ukształtowane w dzieciństwie, przełoży się na życie dorosłe. Z pewnością będzie miało ogromny wpływ na postawy w dorosłym życiu. Idąc za hasłem trening czyni mistrza, czyli im więcej tym lepiej, pozwólmy naszym dzieciom czerpać przyjemność z tańca, z możliwości występów na scenie, dzięki którym nasza pociecha może poczuć się wyjątkowo, a w perspektywie dorosłego życia uniknie nadmiaru stresu związanego z wystąpieniami publicznymi.

ZOSTAW KOMENTARZ