Blog

Home  /  Bez kategorii   /  Akrobatyka – sport idealny dla tancerzy
dziecko na sali gimnastycznej

Akrobatyka – sport idealny dla tancerzy

Spośród wielu dyscyplin sportowych najbliższa tańcowi jest akrobatyka, która pod wieloma względami przypomina balet. Składające się na nią ćwiczenia wymagają wyjątkowej gibkości i sprawności fizycznej, dlatego są trenowane przez wielu profesjonalnych tancerzy. Wzbogacenie programu zajęć naszej szkoły o akrobatykę pozwala naszym małym podopiecznym wzmocnić kondycję, poprawić koordynację ruchową i grację, co przekłada się na jeszcze większą frajdę z tańca.

 

dNa czym polega akrobatyka sportowa?

Gimnastyka akrobatyczna słusznie kojarzy się wielu osobom z niesamowitymi ewolucjami cyrkowców, ponieważ właśnie w cyrku mistrzowie tej dyscypliny sportowej najczęściej pokazują swoje umiejętności. Ewolucje takie polegają na wykonywaniu sekwencji określonych ruchów i figur z wykorzystaniem głównie siły własnych mięśni. Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń w akrobatyce należą m.in.:
– stanie na rękach,
– szpagat,
– przewroty,
– przerzuty bokiem,
– mostek,
– skoki na trampolinie.
Jako oficjalna dyscyplina sportowa akrobatyka obejmuje konkretne układy ćwiczeń, w których wykorzystuje się sprzęt sportowy. Należą do nich np. skoki na batucie (rodzaj trampoliny), czy też skoki na tzw. ścieżce. Oprócz ćwiczeń indywidualnych uprawiana jest również akrobatyka zespołowa, która polega na odtwarzaniu przez grupę sportowców układu choreograficznego przy muzycznym akompaniamencie, co bardzo przypomina gimnastykę artystyczną lub po prostu taniec.
W układach artystycznych często wykorzystuje się takie elementy jak wstążki, piłki, czy obręcze, które nadają bardziej widowiskowego charakteru występowi sportowców.

Akrobatyka dla dzieci – dlaczego warto jej uczyć najmłodszych?

Akrobatyka może być traktowana jako główna dyscyplina sportowa, jednak coraz częściej wykorzystuje się ją jako tzw. gimnastykę pomocniczą. W tym drugim przypadku trenują ją sportowcy innych dziedzin (np. zapaśnicy, judocy, lekkoatleci, łyżwiarze) w celu urozmaicenia treningów, a także doskonalenia umiejętności motorycznych. Z tego samego względu akrobatyka jest częstym elementem treningów profesjonalnych tancerzy, dla których silne mięśnie, gibkość i zręczność ciała przydają się w odtwarzaniu układów tanecznych i baletowych. Zdolności akrobatyczne są wręcz niezbędne w niektórych technikach tańca np. modern jazz. Dla dzieci uczących się tańca akrobatyka przynosi podobne korzyści – przede wszystkim wszechstronnie poprawia ich sprawność fizyczną, wytrzymałość i koordynację ruchową, ale przy okazji pięknie kształtuje postawę i całą sylwetkę. Ćwiczenia akrobatyczne świetnie wspierają też inne umiejętności przydatne w tańcu takie jak gibkość, poczucie równowagi i rytmu. Jednak korzyści z treningu mogą czerpać również dzieci nieuczęszczające na zajęcia taneczne, ponieważ akrobatyka uznawana jest za doskonały sport ogólnorozwojowy.

a

 

 

Trening akrobatyczny mogą rozpocząć już kilkuletnie maluchy, dla których dostosowuje się ćwiczenia o odpowiednio mniejszym stopniu trudności. Dzięki regularnym zajęciom dzieci dużo łatwiej radzą sobie nie tylko z tańcem, ale także innymi dyscyplinami sportowymi, w tym również z zadaniami wykonywanymi podczas lekcji W-F w szkole.

KOMENTARZY

  • 23/10/2019
    reply

    Jan

    Potwierdzam-akrobatyka jest świetna dla rozwoju motorycznego już od najmłodszych lat szkolnych. Pomaga rozwijać prawidłowo motorykę dzieci co jest ważne zwłaszcza w okresie szybkiego wzrostu.

ZOSTAW KOMENTARZ